En av de mer spennende distribusjonene innen Linux er Gentoo. Et av områdene Gentoo skiller seg mest ut på i forhold til f.eks Ubuntu, fedora, OpenSuse og Mandriva er selve installasjonen.
Selv om man også kan installere en prekompilert kjerne, er litt av poenget å kompilere en kjerne som inneholder akkurat det du har behov for (eller ønsker) til maskinen din. Installasjonen krever mer kunnskap enn de vanlige distroene, og man bør beregne god tid.
Ikke alle finner den helt store apellen i dette, men for den som synes prinsippet er spennende er ikke dette den eneste bøygen.
Gentoo's brukerforum har et godt rykte på seg for å gi presis og korrekt informasjon om brukerne har et problem, men gir etter sigende ikke ved dørene om brukeren ikke tar seg bryet med å jobbe litt selv.
Det er på ledersiden Gentoo etterhvert har opparbeidet seg et solid rennomé som notorisk planløst og upålitelig. Den beste metoden for å finne ut når de KAN komme en ny release er "tenk på et tall".
I den senere tiden har det blitt gjort forsøk på å rydde opp og man har blant annet fått i orden de papirer som kreves for å være en gyldig stiftelse. Utover dette ser det allikevel ikke bra ut.
Utgivelsen som nå står for døren er Gentoo 2008.0. Noe oppsiktsvekkende var det at beta2 faktisk ble sluppet "til rett tid", skjønt dette er et dynamisk begrep der igården.
På spørsmålet "hva venter dere på?" kan man lese følgende:
Now, the question is why a release is slipping time and again. There are (as usual) a variety of reasons this is the case.
Dersom dette reflekterer den generelle situasjonen innen Gentoo er det vanskelig å se at Gentoo er liv laga, selv som et kultfenomen.
ak 11. juni 2008 - 3:43
Enig, jeg har ikke installert Gentoo på nye maskiner på en god stund nå (med noen få unntak, hvor det var snakk om migreringer).
Vi får håpe at miljøet har egenskapene til en føniks. Det er bedre med et stort Portage tre enn 100 distribusjoner for å få samme fleksibilitet.
luser32 11. juni 2008 - 8:18
Men for "målgruppen" Gentoo er laget for, så synes jeg ikke at det er noe problem at de ikke gir ut noe ny release egentlig. Ingen som dør av å legge inn 2007.*, da det ikke vil hindre noen i å få et fiks up2date system ved installasjon uansett. Hvis versjonsnummeret skremmer noen, så kan jo det være litt dumt - men sånn praktisk så mener jeg at det ikke har så stor betydning.
Det er mye viktigere, mener jeg, at portage-treet holdes i god form, også for litt mer sjeldne pakker, slik at man ikke får så alt for utdaterte pakker.
Jeg ser i hvert fall ingen gode grunner til å finne meg en annen distro enda :o)
olear 11. juni 2008 - 8:59
Hvis Gentoo vil ha nye brukere bør de generere noen ISOer snart, ser ikke hva som er problemet.
Det som en gang var en stor distro har nå blitt en skygge av seg selv.
omaha 11. juni 2008 - 10:24
Jeg synes utsagn som de Klausmann kommer med er et større faresignal for brukere enn for potensielle brukere. Han snakker jo blant annet om mangel på "testing and bugreproduction".
Et utviklingsmiljø har behov for et økosystem for testing og for å rekruttere nye utviklere. Tørker dette ut er det også et problem for eksisterende brukere. For å si det litt banalt: Kolapser en release bare fordi tanta til noen har fått kols kan man kanskje si at det er et problem med bemanningen?
Eksempelvis er folkene hos Sabayon tildels nokså frustrerte over Gentoo, og da er det snakk om kvalitet - ikke hvor god ideen er.
Det er vel i Sabayon ting skjer på Gentoofronten, og det er vel de som kan sørge for at noen av Gentoo's fordeler overlever. Jeg er ikke helt sikker på om det er ideelt..
Når det gjelder 2007 vs 2008 kan man såklart installere 2007, men de grunnleggende spørsmålsstillingene forsvinner ikke av den grunn. Bør man som bruker satse på en distro hvor de som sitter ved roret (ER det i det heletatt noen på broen?) har slike holdninger. Jeg har rett og slett vanskelig for å se noen god grunn for å installere - bortsett fra idéen bak, og det er ikke nok.
Det er også vanskelig å se noen fornuftige argumenter på at de ikke slo til på Daniel Robbin's "tilbud. Om de ikke gidder sjæl - burde kanskje noen som gidder overta? ;o))
omaha 20. juni 2008 - 21:46
Gentoo's forvaltere leser sikkert ikke Linux1, men nå ser det faktisk ut til at det kan skje noe. De har nemlig ajourført milepælene sine og oppdatert lanseringsdatoen på sine hjemmesider.
Det er kanskje modig gjort med Gentoo's trackrecord på dette området, men siden de oppdaterer er det kanskje substans i informasjonen.
Ny slippdato er 23 juni, og de er ifølge Gentoo's sider i ferd med å "fryse" Gentoo 2008.0 og oppdatere håndboken i henhold til dette.
Interesserte kan kose seg med Gentoo 2008.0 fremdriftsoversikt
omaha 20. juni 2008 - 21:45
I dag har Gentoo faktisk oppdatert sine milepæler for release, og det er jo positivt. Håndboken skal være overført til lanseringsgänget og tentativ slippdato for Gentoo 2008.0 er nå 30 Juni 2008.
Gentoo 2008.0 releaseschedule