CentOS 5.5 lansert

CentOS har sluppet versjon 5.5 som i praksis er en versjon av Red Hat 5.5 uten Red Hat's logoer og merkenavn.

Det vil si at CentOS 5.5 har de samme nyheter og forbedringers som ble annonsert for Red Hat 5.5. Sentralt er fokus på virtualisering med KVM og deling av minne mellom "identiske" virtuelle instanser.

Red Hat har nylig sluppet en beta av sin neste versjon 6.0 som baseres på Kernel 2.6.32, og denne har kun støtte for KVM - og ikke XEN som tidligere. Dette er en naturlig konsekvens av Red Hat's oppkjøp av Qumranet.

CentOS kommer ikke til å lage en betaversjon av Red Hat 6.0 men anbefaler å laste ned fra RedHat og rapportere bugs der.

Lenker:

Valg for kommentarvisning

Velg din foretrukket måte å vise kommentarer på og klikk på "Lagre innstillinger" for å aktivere endringene.

ak

KVM med støtte for PCI passthrough ... må prøves ved anledning :)

Red Hat er tøffere på å kaste ut Xen enn jeg hadde trodd, jeg regner vel egentlig med at det fortsatt kommer en eller annen ekstrapakke for 6.0.

omaha

Jeg er rimelig overbevist om at XEN vil være tilgjengelig ved launch - fra noen. De vil nok ha med seg XEN-kundene over. Men push vil det nok bli på KVM.

Oppgraderte CentOS 5.4 til 5.5 på serveren og prossessen var smertefri så langt jeg kan bringe på det rene.

Skal også teste ut RHEL 6.0 Beta i mitt beskjedne oppsett, men det er nok lenge til 6.0 dukker opp i CentOS stuk. Skal jeg tippe blir det engang i November/Desember.

  • Skriv ut artikkel
  • Abonner med RSS